Přepnout na plnou verzi

DigiZone.cz

Zachování a posílení reklamy v ČT sněmovnou neprošlo

8. 2. 2007 14:56 Jan Potůček
Vstoupit do diskuse 2 Přidat názor

Poslanecká sněmovna odmítla návrh poslance Petra Rafaje (ČSSD), aby Česká televize mohla vysílat reklamu v rozsahu jako do konce loňského roku, kdy jí mohla vyčlenit až jedno procento celkového vysílacího času. Změnu podpořili jenom poslanci sociální demokracie. Šéf jejího poslaneckého klubu Michal Hašek ještě před hlasováním řekl, že zároveň bude nutné zmrazit zvyšování koncesionářských poplatků.

Věřte, že ani v našem poslaneckém klubu debata nebyla jednoduchá. Nicméně za poslední měsíce se začaly kupit problémy v oblasti médií. Víte, že proces digitalizace prakticky stojí a berte tento pokus, který předložil kolega Rafaj, jako určitou snahu otevřít znovu celé téma, otevřít debatu, která nás bezpochyby čeká na půdě Poslanecké sněmovny, komise pro sdělovací prostředky, kulturního výboru a všech dalších orgánů, které se touto věcí zabývají, řekl Rafaj.

Podle poslance Petra Plevy (ODS) by ale přijetí pozměňovacího návrhu, který Rafaj vložil k zákonu o bankách a finančních institucích, vedlo k definitivnímu zablokování procesu digitalizace. Digitalizace stojí a je potřeba hledat cesty, jak ji odblokovat. Nabízím za ODS, a myslím, že za celou koalici, podanou ruku i opozici, protože to je věc, kterou si musíme domluvit společně. To není věc, na které by někdo měl zkoušet své politické svaly, upozornil Pleva.

Zákon umožňuje ČT od Nového roku vyčlenit reklamě jen půl procenta vysílacího času, zároveň ale zvýšil televizní poplatek ze 100 na 120 korun měsíčně. Od 1. ledna 2008 televize přijde o reklamu úplně, poplatek ale vzroste až na 135 korun. Petr Rafaj navrhoval, aby ČT mohla i nadále vysílat reklamu, příjmy z ní by ale v roce 2008 putovaly do Fondu na podporu české kinematografie, digitalizaci archivu ČT a podporu rozvoje digitálního vysílání.

Jan Potůček 150

Jan Potůček

Autor je Account Managerem v agentuře Taktiq Communications. V letech 2005 až 2015 vedl server DigiZone.cz. Provozuje chovatelský web Ararauna.cz.

Vstoupit do diskuse 2 Přidat názor
Titulní strana Přepnout na plnou verzi

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.