Přepnout na plnou verzi

DigiZone.cz

Podoba veřejnoprávních DVB-T2 sítí v Německu má možné první obrysy

Server AreaDVD.de připomněl, že veřejnoprávní vysílatelé počítají se šířením celkem patnácti programů v kvalitě HD, a to při použití komprese H.265/HEVC.

29. 10. 2015 8:00 Lukáš Polák
Vstoupit do diskuse 30 Přidat názor

V sousedním Německu bude v roce 2016 zahájen přechod na technologii DVB-T2, který bude překlopen o rok později do ostrého provozu a skončit má do roku 2020 (switch off televize ve standardu DVB-T). Přestože podoba multiplexů v současné době ještě není známa, v odborných médiích našich západních sousedů už se začínají množit první dohady, jak by mohly tyto sítě vypadat, konkrétně tedy u veřejnoprávních vysílatelů ARD a ZDF. Jasné je to, že oba dostanou po jedné síti a třetí by měla být vyhrazena zemským stanicím, takzvaným třetím okruhům.

ČTĚTE TAKÉ: Spuštění DVB-T2 v Německu se blíží, operátor začal připravovat vysílače

Server AreaDVD.de připomněl, že veřejnoprávní vysílatelé počítají se šířením celkem patnácti programů v kvalitě HD, a to při použití komprese H.265/HEVC. Ta se bude v budoucnu používat i v České republice. Do jednoho multiplexu by tak bylo možné dostat pět až sedm programů ve vysokém rozlišení. ARD i ZDF chtějí programy nabízet s kvalitou až 1080p, zatímco doposud to bylo 720p. Tato skutečnost by si vyžádala o něco větší šířku frekvenčního pásma. Při zahájení komerčního provozu v roce 2017 by mělo být k dispozici přibližně 65 vysílačů s technologií DVB-T2.

Předpokládaná podoba multiplexů ARD a ZDF

ARD DVB-T2 Multiplex 1

ARD DVB-T2 Multiplex 2

ZDF DVB-T2 Multiplex 1

Lukáš Polák

Lukáš Polák

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Vstoupit do diskuse 30 Přidat názor
Titulní strana Přepnout na plnou verzi

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.