Přepnout na plnou verzi

DigiZone.cz

Jižní Tyrolsko se chystá na spuštění terestrického vysílání v HD

8. 4. 2010 8:00 Lukáš Polák
Vstoupit do diskuse 7 Přidat názor

Příští měsíc, konkrétně 13. května, bude zahájeno v Jižním Tyrolsku (Südtirol) vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) prostřednictvím terestrických vysílačů. Signál bude šířen ve standardu DVB-T a pro HD programy budou vyčleněny dva multiplexy. Na svých stránkách to oznámilo sdružení Rundfunk – Anstalt Südtirol (RAS), do kterého patří všichni provozovatelé rozhlasových a televizních stanic vysílajících v této oblasti.

V současné době fungují v Jižním Tyrolsku dva multiplexy pod hlavičkou RAS. V prvním svůj program šíří rakouská a německá veřejnoprávní televize ORF a ARD/ZDF, ve druhém pak švýcarská veřejnoprávní televize s programy SF Eins a SF Zwei. Nedávno do něho přibyly také kanály Bayrisches Fernsehen a Ki.KA. Třetí multiplex bude mít podobnou náplň jako první, budou zde však šířeny HD programy ORF, tedy stanice ORF 1 HD a ORF 2 HD. Čtvrtá síť pak počítá se zařazením stanic HD Suisse, Arte HD a BBC One (pouze SD verze). Poslední program je přitom velkým překvapením a doposud není jasné, jak se podařilo vypořádat autorská práva pro tuto oblast.

Lukáš Polák

Lukáš Polák

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Vstoupit do diskuse 7 Přidat názor
Titulní strana Přepnout na plnou verzi

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.