Hlavní navigace

Satelity a (ne)známé způsoby jejich využití

Ve vesmíru kolem Země obíhají satelity, které nám poskytují nejen zábavu, ale pomáhají i v nebezpečných situacích.
29. 5. 2017

Sdílet

Televizní zábava je při využití satelitů samozřejmě na prvním místě. Satelitní technologie se v této oblasti neustále vyvíjí. Proto je dnes možné sledovat televizní pořady v Ultra HD kvalitě. Satelity lze využívat nejen pro televizní vysílání, ale i na poskytování internetového připojení. Díky satelitní technologii můžou tisícovky lodí brázdit oceány, aniž by byly odříznuté od možnosti spojení s pevninou. Stejně to platí i ve vzduchu, kde by bez satelitního příjmu nefungovala vůbec žádná komunikace. V případě kritických situací jsou satelity často jedinou možností, jak komunikovat z nedostupných terénů nebo lokalit, které zasáhla např. přírodní katastrofa. V těchto případech, kdy jde o otázku života a smrti, je nutné co nejrychleji zajistit spojení.

Televizní zábava bez hranic

HD vysílání si hledalo cestu do našich obýváků téměř 20 let. Trvale se u nás zabydlet ovšem dokázalo až s nástupem digitální televize, která znamenala velký skok v kvalitě obrazu i zvuku. Technologický pokrok a inovace se ženou kupředu mílovými kroky a už dnes se do popředí probíjí nová technologie – Ultra HD.

Věděli jste, že…

… první HD program v Evropě začal vysílat přes satelity ASTRA 1. ledna 2004 a jmenoval se „Euro 1080“?

… Slovenská televize (RTVS) ve spolupráci s Českou televizí a Českými Radiokomunikacemi uskutečnila první testovací vysílání v Ultra HD přes satelit ASTRA na orbitální pozici 23,5°E v roce 2014?

… koncert skupiny Linkin Park byl prvním koncertem přenášeným naživo v Ultra HD kvalitě přes satelity SES ve spolupráci se společností Samsung? Přenos se uskutečnil v listopadu 2014.

… historicky prvním celosvětovým Ultra HD programem byl program Fashion One 4K spuštěný v roce 2015?

Jedna obrazovka už nestačí

Vzhledem ke zvyšujícím se nárokům a potřebám na konektivitu se přenos televize a video obsahu přesouvá z tradičních DVB standardů (Digital Video Broadcasting) do IP formátů (Internet Protocol). Právě IP představuje technické řešení, které umožňuje šířit obsah prostřednictvím různých rozhraní, formátů a také displejů.

Věděli jste, že…

… satelitní signál je možné „přetransformovat“ na IP formát? Díky SAT>IP technologii mohou spotřebitelé sledovat svoje oblíbené programy nejen na televizní obrazovce, ale také na počítači, tabletu nebo chytrém telefonu – jednoduše kdekoliv z domova a na kterémkoliv zařízení.

Spolehlivé internetové připojení během letů

Satelity představují nové možnosti zabezpečení komunikace i ve vzduchu, a to během celé délky trvání letů. Satelitní technologie pokrývají celou zeměkouli vrstvami vysoce výkonných a všude dostupných frekvenčních pásem, které dokážou zabezpečit připojení zařízení na komerčních linkách i v soukromých letadlech přepravujících miliony pasažérů.

Věděli jste, že…

… díky satelitní technologii je možné zabezpečit vysokorychlostní širokopásmový internet pro pasažéry letadla letícího rychlostí 800 km/h ve výšce 10 000 metrů?

Bezpečné spojení na moři

Očekávání cestujících na vodě se nijak neliší od těch na souši či ve vzduchu. Nezáleží na tom, jestli jde o jednu ze 110 tisíc malých posádek mořských obchodních plavidel, nebo o šest tisíc pasažérů na jedné z největších výletních lodí na světě. Lidé chtějí připojení na internet jako doma, a to vždy a všude. Tak proč ne právě uprostřed Atlantického oceánu?

Věděli jste, že…

… až 71 % naší planety je pokrytých vodou? SES využívá na zabezpečení širokopásmového připojení vodních koridorů svoji globální flotilu geostacionárních satelitů, satelitů na střední oběžné dráze a nejnověji také satelity s technologií HTS (vysoce propustné satelity).

V případě nouze

Když nastane stav nouze, právě včasné zabezpečení komunikačního spojení se světem a okolím může často rozhodnout v otázce života a smrti. V takových situacích je k dispozici projekt s názvem emergency.lu, který poskytuje internetové spojení pro první záchranné složky, ať už se nachází kdekoliv. Tato platforma umožňuje rychlé zřízení komunikačních kanálů i ve vzdálených a často těžko dostupných oblastech, které zůstaly izolované například v důsledku přírodní katastrofy či jiných nouzových situací.

Věděli jste, že…

… platforma emergency.lu byla využitá například na Filipínách v roce 2013 poté, co na pevninu udeřil druhý nejsmrtelnější filipínský tajfun Haiyan?

Odhalte tajemství Ultra HD

video je v anglickém jazyce s možností zobrazení anglických titulků

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).