Hlavní navigace

Multiplex 4 chce dosáhnout pokrytí 95 % populace už do konce října

24. 10. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

UVNITŘ MAPY POKRYTÍ – Digital Broadcasting ještě tento týden spustí vysílače v Bruntále a Prachaticích, příští týden v Jeseníku, Děčíně, České Lípě a Litoměřicích.

Ve hře je kontrakt na šíření Novy a Novy Cinema

O dva měsíce dříve, než původně sliboval, chce operátor celoplošného televizního multiplexu 4 dokončit rozšiřování této sítě až na pokrytí 95 procent obyvatel České republiky. Podle Martina Roztočila, ředitele pro vnější vztahy společnosti Digital Brodcasting, se tak stane už do konce října. Roztočil to řekl ve středu na konferenci Radiokomunikace 2013, kterou v Pardubicích pořádá společnost Unit a server DigiZone.cz je jejím mediálním partnerem. Ještě během tohoto týdne multiplex 4 spustí nové vysílače v Bruntále a Prachaticích, příští týden pak ve zbylých šesti lokalitách: Jeseníku, Děčíně, České Lípě a Litoměřicích.

„Po spuštění těchto vysílačů bude budování čtvrté celoplošné sítě dokončeno,“ prohlásil Roztočil. Digital Broadcasting se tak přiblíží pokrytí sítí Českých Radiokomunikací, s nimiž soutěží o klienty. Momentálně s nimi svádí boj o kontrakt s televizí Nova na šíření jejích dvou nejsledovanějších programů v DVB-T: hlavního kanálu Nova a filmové Novy Cinema. Smlouva s Českými Radiokomunikacemi jim končí 31. prosince 2013 a podle vyjádření zástupce generálního ředitele ČRa Martina Gebauera pro DigiZone.cz dosud probíhá vyjednávání o jejím případném prodloužení. Nova Cinema přitom od září zkušebně vysílá i v multiplexu 4, kde nahradila vyřazený program Nova HD.


Zdroj: ČTÚ

Teoretická mapa pokrytí multiplexu 4 z vysílače Bruntál – Čas, který zahájí vysílání tento týden na kanálu 45 výkonem 316 W


Zdroj: ČTÚ

Teoretická mapa pokrytí Regionální sítě 10 z vodárny v Prachaticích, která zahájí vysílání tento týden na kanálu 37 výkonem 19 W

Multiplex 4 bude mít 48 vysílačů a dokrývačů

Multiplex 4 už nyní šíří většinu z pěti bezplatných kanálů Novy, konkrétně trojici nejmladších stanic Fanda, SmíchovTelka. Právě kvůli Fandovi loni v červnu narychlo budoval pokrytí většiny krajských měst a potýkal se se značnými technickými problémy. Roztočil tehdejší potíže na konferenci omlouval: „Všechny sítě, které se staví, se přirozeně z hlediska náběhu staví velmi dramaticky a jednotlivé parametry a jednotlivé technické záležitosti se řeší souběžně nebo velmi rychle za sebou. Přirozeně tedy při restartu multiplexu 4 nebyly všechny věci úplně ideálně nastavené, optimalizované.“ Pochválil si ale spolupráci s odborníky, kteří firmu na problémy včas upozorňují.

„V pátek jsme spouštěli vysílač v Pardubicích a dostali jsme se na počet 39 spuštěných vysílačů (celkově jich má být 48, pozn. red.). V poslední době spouštíme každý týden tři nové lokality, protože bychom rádi do konce října završili rozšiřování této sítě tak, jak máme domluveno se zákazníky: cílem je pokrytí 95 procent obyvatel České republiky,“ vysvětlil Roztočil. Mezi zákazníky multiplexu 4 patří kromě Novy dvě televizní stanice Radima Pařízka, který je většinovým vlastníkem operátora této sítě, a pak také nabídková televize Inzert TV, která však vysílá jen v Praze, Brně a Ostravě. Zmínka o dohodě se zákazníky se tedy vztahuje konkrétně na Novu, která získá čas na porovnávání pokrytí této sítě a multiplexu 2.


Zdroj: ČTÚ

Teoretická mapa pokrytí multiplexu 4 z vysílače Děčín – Chlum, který zahájí vysílání příští týden na kanálu 30 výkonem 2,5 kW


Zdroj: ČTÚ

Teoretická mapa pokrytí multiplexu 4 z vysílače Česká Lípa – Špičák, který zahájí vysílání příští týden na kanálu 25 výkonem 3,2 kW

České Radiokomunikace zpochybňují dostupnost sítě 4

Tempo zprovozňování nových vysílačů multiplexu 4 je opravdu vražedné. „Tento týden jsme spouštěli v pondělí Beroun, v úterý Domažlice a jsou naplánovány ještě Bruntál a Prachatice. Pak nám zbývají ještě lokality Jeseník – Zlatý Chlum, Česká Lípa, Děčín a Litoměřice, které jsou naplánovány na příští týden a velmi intenzivně se na nich pracuje,“ popsal Roztočil. „Z hlediska metody výpočtu pokrytí, kterou používáme, je nyní pokrytí sítě 92,9 procenta obyvatel.“ To však zpochybňuje největší konkurent operátora multiplexu 4, České Radiokomunikace. „Výpočtový model pokrytí – a musíme si říci, že se nikdy neměří opravdové pokrytí, ale vychází se z modelu a dokonce existuje několik metod, jak se toto teoretické pokrytí dá změřit, přičemž ČTÚ preferuje jednu z nich – nikdy nedává přesný obraz toho, co je skutečně pokryto,“ řekl tento týden v rozhovoru pro DigiZone.cz zástupce generálního ředitele ČRa Martin Gebauer.

V teoretickém modelu není podle Gebauera zohledněna geomorfologie území a nastavení příjmových antén. „Běžně se tedy dělo, že někteří diváci, kteří se nacházeli v místech s bezvadným pokrytím podle tohoto modelu, ve skutečnosti žádný signál nechytili, nebo chybový. Může to být dané i špatným nasměrováním antény,“ upozornil. Vysílače multiplexu 4 většinou nevyužívají stejné lokality jako historicky zavedené vysílače Českých Radiokomunikací, což vede k potřebě natočit anténu jinam, případně si pořídit ještě jednu a signál z obou antén sloučit. Jenže do takových složitých technických postupů se divákům většinou nechce a vystačí si s programovou nabídkou multiplexů Českých Radiokomunikací.


Zdroj: ČTÚ

Teoretická mapa pokrytí multiplexu 4 z vysílače Litoměřice – Michalovice, který zahájí vysílání příští týden na kanálu 30 výkonem 158 W


Zdroj: ČTÚ

Teoretická mapa pokrytí multiplexu 4 z vysílače Jeseník – Zlatý Chlum, který zahájí vysílání příští týden na kanálu 44 výkonem 100 W

Diváci nechtějí hýbat s anténami

Že je umístění vysílačů multiplexu 4 problematické, nezastírá ani Martin Roztočil. „Samozřejmě, že v naší koncepci byla snaha, aby byl směr k zavedeným vysílačům pokud možno zachován, ale ne vždy se to podařilo. Vysílat z identických lokalit jako první tři celoplošné multiplexy nebylo možné,“ vysvětlil. Největším problémem multiplexu 4 tedy není špatné pokrytí, ale neochota diváků upravit si nastavení příjmové antény. Přesto se společnosti Digital Broadcasting podařilo rozhýbat trh s terestrickým šířením televizního signálu, který do loňského roku bezkonkurenčně kontrolovaly České Radiokomunikace. „Fenomén nové celoplošné konkurenční sítě odstartoval velmi dramatický nárůst počtu televizních programů,“ pochvaluje si Martin Roztočil.

BRAND24

„Tato druhá vlna digitalizace přináší v rámci konkurence změny a zasloužila se o to, že v současné době je v Praze možné naladit téměř 30 programů, zatímco v době první vlny digitalizace jich nebylo ani deset,“ pokračuje šéf vnějších vztahů Digital Broadcasting, který během oné „první vlny digitalizace“ šéfoval Úseku vysílacích služeb Českých Radiokomunikací, tedy vysílací divizi svého nynějšího konkurenta. Multiplex 4 se podle jeho slov podařilo restartovat v řádu měsíců a nikoli let, které byly třeba na budování robustních digitálních sítí Českých Radiokomunikací: „Čtvrtá síť je koncipována jiným způsobem a oproti multiplexům 1, 2 a 3 využívá daleko menší výkony vysílačů, ale ty jsou lokalizovány daleko blíž k divákovi.“

Rozšířením pokrytí multiplexu 4 až na 95 procent obyvatel Česka se tato síť dostane na zákonnou podmínku celoplošnosti pro programy veřejnoprávní České televize. Digital Broadcasting se tak bude moci jistit pro případ, že by přišla o svého hlavního klienta, televizi Nova. „Samozřejmě i u Regionální sítě 7 je teoretický potenciál dostat se k pokrytí přes 90 procent a ve spolupráci s ostatními regionálními sítěmi určitě na 95 procent,“ popisuje Martin Roztočil. „Co je také důležité říci, tyto sítě jsou realizovány z čistě českého soukromého kapitálu. Investuje je v zásadě Radim Pařízek, a některé reakce v některých médiích na jeho osobu mi nepřipadají fér.” 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).